• نشانی: تهران، خیابان پاسداران، کوچه اکرمی (کوکب)، پلاک ١٢، طبقه ٥ غربی، واحد ٤٠

گروه درمانی

گروه درمانی

گروه درمانی یا روان درمانی گروهی همانند روان درمانی انفرادی است با این تفاوت که در این روش روانشناس به جای تمرکز بر روی یک فرد و مشکلات مختص به وی با یک گروه و یا چندین نفر سروکار دارد.

تعدادی از افراد در یک محیط آرام کنار هم می نشینند و به نوبت در مورد مسائل و مشکلات خود صحبت می کنند سپس بقیه افراد حاظر در جمع، نظرات و احساسات خود را در مورد آن مشکل بیان می کنند.

در نتیجه این تعاملات، اعضای گروه در روند ایجاد تغییرات به یکدیگر کمک می کنند و روانشناس نیز به عنوان عضو تسهیل گر و بی طرف، مسائل گروه را در مسیر مناسب و تا رسیدن به بینش هر یک از اعضا نسبت به مشکل خود هدایت می کند.

فواید گروه درمانی:

    گروه درمانی کمک می کند تا متوجه شوید که تنها نیستید:  گروه درمانی انزوا و بیگانگی را کاهش می دهد. و این احساس که همه ما با هم هستیم و همچنین هنجار و عادی کردن رنج را افزایش می دهد.

گروه درمانی به دریافت و انتقال حمایت کمک می کند: اعضای گروه در واقع تشویق می شوند تا به نوبه ی خود از یکدیگر حمایت کنند، به یکدیگر بازخورد دهند و باهم ارتباط برقرار کنند، به جای اینکه همه ی اینها را از پزشک دریافت کنند.

گروه درمانی کمک می کند تا صدای خود را پیدا کنید: پیدا کردن صدا یعنی آگاه شدن از احساسات خود، در گروه ها، اعضای گروه تشویق می شوند تا به چگونگی احساس خود در طول جلسه توجه و درباره ی آن صحبت کنند.

گروه درمانی به شما کمک می کند تا با دیگران (و خودتان) به روش های سالم تری در ارتباط باشید:  گروه ها فرصت هایی را برای مشاهده ی اینکه چطور افراد در حال حاضر با یکدیگر و با خودشان ارتباط دارند، فراهم می سازند و با گذشت زمان کیفیت ارتباط ها بررسی می شود و به کمک اعضای دیگر گروه و روانشناس ، بهتر  و بهتر می شود .

گروه درمانی یک شبکه ی ایمن را فراهم می کند: در گروه های درمانی اعضای گروه برای قابل اعتماد شدن و صحبت کردن برای خود در زندگی شان، تلاش می کنند. آن ها این مهارت ها را در گروه تمرین می کنند، و زمانی که این کار را انجام می دهند، اعتماد به نفسشان برای تمرین این مهارت ها در خارج از گروه و در زندگی واقعی افزایش می یابد.

بزرگترین کمکی که گروه درمانی به افراد گروه می کند این است که باور غلط ما را  « فقط من این مشکلات را دارم و هیچ کس دیگری بغیر از من درگیر این مسائل نشده» از بین می برد، چرا که با حضور در این گروه ها مشاهده می کنند چندین نفر از اعضای گروه مثل خودشان دچار مشکلات مشابهی هستند و این باعث می شود تحمل سختی ها برایشان ممکن شود .

وقتی شما به کمک گروه درمانی روابط اجتماعی خود را بهبود بخشید و احساسات خود را خوب بشناسید و مهارت های زندگی خود را تقویت کنید، از بسیاری از بیماری های ذهنی مثل افسردگی دور خواهید ماند.

نظرات

پاسخی بگذارید